• فارسی
  • English
  • Türkçe

کاربرد گرافن در RFID - ایران گرافن

کاربرد گرافن در RFID

کاربرد گرافن در RFID

در این بخش به کاربرد گرافن در RFIDها خواهیم پرداخت:

RFID مخفف عبارت Radio Frequency Identification Devices می باشد. یک فناوری است که از امواج رادیویی برای شناسایی و ردیابی اشیاء استفاده می کند. برچسب RFID یک ریزتراشه است که به یک آنتن متصل است و معمولاً به گونه‌ای طراحی می‌شود که بتوان آن را به یک جسم ثابت کرد.

هنگامی که خواننده سیگنالی را به برچسب ارسال می کند، برچسب با شناسه منحصر به فرد خود پاسخ می دهد، می تواند برای ردیابی شی ای که برچسب به آن متصل شده است استفاده شود. بیشتر برچسب‌های RFID در حالت غیرفعال بدون منبع انرژی کار می‌کنند و سیگنال‌ها را فقط در صورت درخواست خواننده ارسال می‌کنند. سیستم‌های RFID در باندهای فرکانسی مختلف کار می‌کنند: سیستم‌های فرکانس پایین (LF) معمولاً در محدوده 125 تا 134.2 کیلوهرتز، سیستم‌های فرکانس بالا (HF)  در 13.56 مگاهرتز و فرستنده ها در فرکانس های فوق العاده بالا (UHF)  از 868 تا 950 مگاهرتز یا حتی تا 2.4 گیگاهرتز کار می کنند.

فناوری RFID کاربردهای زیادی دارد، از جمله مدیریت موجودی، مدیریت زنجیره تامین، ردیابی دارایی، کنترل دسترسی و امنیت. برچسب های RFID را می توان به محصولات، پالت ها، کانتینرها و وسایل نقلیه متصل کرد و به آن ها اجازه می دهد در سراسر زنجیره تامین، ردیابی و نظارت شوند.

همچنین می توان از فناوری RFID در فروشگاه های خرده فروشی برای ردیابی موجودی و جلوگیری از سرقت و در بیمارستان ها برای ردیابی تجهیزات و لوازم پزشکی استفاده کرد. علاوه بر این، فناوری RFID می تواند در سیستم های حمل و نقل برای ردیابی وسایل نقلیه و بهبود جریان ترافیک و در سیستم های کنترل دسترسی برای ایمن سازی ساختمان ها و تاسیسات استفاده شود.

گرافن در RFID

گرافن در RFID

گرافن، یک آلوتروپ کربن دارای یک لایه واحد از اتم ها است که در یک شبکه لانه زنبوری دو بعدی سازماندهی شده اند. بسیاری از محققان ادعا می کنند که گرافن به دلیل خواص استثنایی الکترونیکی و مکانیکی آن، وظیفه مهمی در بازتعریف فناوری های آینده دارد. اگرچه گرافن پیشرفت بزرگی را برای کاربردهای گسترده ای ایجاد کرده است، اما بیشتر خواص جالب گرافن هنوز در مراحل اولیه تحقیقات است.

از مزایای اصلی استفاده از گرافن در RFID رسانای الکتریکی بالای آن است. گرافن یکی از رساناترین مواد شناخته شده است، به این معنی که می تواند امواج رادیویی را بسیار کارآمد منتقل کند. این امر آن را برای استفاده به عنوان آنتن در برچسب های RFID، که باید قادر به ارسال و دریافت سیگنال در فواصل طولانی باشد، ایده آل می کند.

یکی دیگر از مزایای استفاده از گرافن در RFID انعطاف پذیری و دوام آن است. گرافن یک ماده بسیار قوی و انعطاف پذیر است، به این معنی که به راحتی می توان آن را در انواع طرح های برچسب ادغام کرد که می تواند در محیط های خشن مقاومت کند. این امر آن را برای استفاده در برچسب های RFID که باید به اجسام با شکل نامنظم متصل شوند یا در معرض دماهای شدید، رطوبت یا سایر عوامل محیطی قرار می گیرند، ایده آل می کند.

گرافن بسیار سبک وزن است، به این معنی که می توان از آن در برچسب های RFID بدون اضافه کردن وزن یا حجم قابل توجهی استفاده کرد. این برای برنامه هایی که اندازه و وزن برچسب مهم است، مانند ردیابی اجسام کوچک یا سبک، مهم است.

کاربردهای گرافن در RFID

گرافن به دلیل ویژگی های رسانایی بالا، انعطاف پذیری و شفافیت، کاربردهای زیادی از گرافن در RFID دیده می شود. در ادامه به برخی از کاربردهای آن اشاره می شود:

1. آنتن ها

آنتن های مبتنی بر گرافن می توانند ارتباطات با سرعت و فرکانس بالا را برای برچسب های RFID فراهم کنند. آنتن های مبتنی بر گرافن را می توان بر روی بسترهای انعطاف پذیر چاپ کرد که آن ها را برای استفاده در برچسب های RFID که به انعطاف پذیری و دوام نیاز دارند، مناسب می کند که از کاربرد های جالب گرافن در RFIDها می باشد.

2. حسگرها

حسگرهای مبتنی بر گرافن می توانند پارامترهای فیزیکی و شیمیایی مختلف مانند دما، فشار و غلظت گاز را شناسایی کنند که می توان از آن ها برای نظارت بر محیط و ردیابی وضعیت کالاها استفاده کرد. این حسگرها را می توان در برچسب های RFID ادغام کرد تا نظارت و ردیابی در زمان واقعی را فراهم کند.

3. ساخت

از دیگر کاربرد های خاص گرافن در RFID ها این است که جوهرهای رسانای مبتنی بر گرافن را می توان برای چاپ برچسب های RFID بر روی سطوح مختلف مانند کاغذ، پلاستیک و پارچه استفاده کرد. جوهرهای رسانای مبتنی بر گرافن می توانند رسانایی و انعطاف پذیری بالایی داشته باشند، که آن ها را برای استفاده در برچسب های RFID که به انعطاف و دوام نیاز دارند، مناسب می کند.

4. چاپ گرافن بدون تراشه

به دلیل خاصیت رسانایی گرافن می توان از آن برای ساخت برچسب های چاپی بدون تراشه بهره گرفت. برای کاهش هزینه برچسب گذاری می توان برای کسب کارهای کوچک با رشته ID چند بیتی، یک برچسب کاملا غیر فعال و قابل چاپ بدون تراشه استفاده کرد. مزیت بالقوه اولیه برچسب های بدون تراشه قابلیت چاپ مستقیم آن ها بر روی اقلام موجودی با هزینه کمتر است که جایگزین خوبی برای برچسب های RFID سنتی با تراشه های IC است.

گرافن در RFID

RFID های گرافنی در حوزه های مختلفی کاربرد دارند. برخی از حوزه های رایج عبارت اند از:

1. مراقبت های بهداشتی

با کاربرد گرافن در RFID ها می توان از آن در برنامه های مراقبت های بهداشتی مانند ردیابی و مدیریت موجودی دارو، نظارت بر سلامت بیمار و پایبندی به دارو و ردیابی تجهیزات پزشکی استفاده کرد.

2. امنیت و شناسایی

RFID های گرافن را می توان برای اهداف امنیتی و شناسایی مانند کنترل دسترسی به مناطق امن، گذرنامه های الکترونیکی و کارت های شناسایی استفاده کرد.

3. اینترنت اشیاء

با کاربرد گرافن در RFID ها می توان از آن به عنوان بخشی از شبکه اینترنت اشیا (IOT) استفاده کرد و می تواند حسگرهای هوشمند و متصل را فعال کند.

4. خرده فروشی و لجستیک

RFID های گرافن را می توان در مدیریت زنجیره تامین و ردیابی موجودی استفاده کرد که به خرده فروشان و شرکت های تدارکات اجازه می دهد تا کارایی زنجیره تامین خود را بهبود ببخشند و ضررهای ناشی از سرقت یا جابه جایی اقلام را کاهش دهند.

به طور کلی خواص گرافن آن را به یک ماده بی نظیر برای استفاده در RFID ها تبدیل می کند. گرافن در  RFID ها باعث می شود تا سبک، بادوام گردند و همچنین می توانند در دستگاه های کوچک و انعطاف پذیر برای استفاده در طیف وسیعی از محیط ها ادغام شوند. علاوه بر این، RFID های گرافن می توانند در فرکانس های بالا کار کنند، که آن ها را برای ارتباطات بی سیم و انتقال داده ایده آل می کند.

این ها تنها چند نمونه از استفاده گرافن در فناوری RFID است. پیش بینی می شود که گرافن پتانسیل بهبود کارایی و عملکرد فناوری RFID را با فعال کردن برچسب ها و حسگرهای کوچک تر، بادوام تر و کم مصرف تر دارد و آینده این فناوری را دگرگون خواهد کرد و با کاربرد گرافن در RFID ها یک انقلاب در این زمینه رخ خواهد داد.

گرافن در RFID

منبع:

https://ieeexplore.ieee.org/abstract/document/7322176/

https://pubs.rsc.org/en/content/articlehtml/2021/nj/d1nj03226g

مقالات مرتبط

کاربرد گرافن در رزین 1 سپتامبر 2023

کاربرد گرافن در رزین

گرافن در رزین نیز کاربرد دارد و به عنوان تقویت کننده در برخی از انواع رزین ها استفاده می شود. به طور خاص، اغلب در رزین اپوکسی استفاده می شود. گرافن به دلیل اینکه فوق العاده قوی، سفت، سبک و...

کاربردهای گرافن بیشتر
کاربرد گرافن در گریس 26 آگوست 2023

کاربرد گرافن در گریس

خواص نانو شیت گرافن در گریس به شرح زیر می‌پردازد: گرافن به عنوان یک افزودنی جامد به خوبی در گریس روغنی پراکنده می شود و ضریب اصطکاک کمتر و سایش کمتری نسبت به گرافیت و مایعات یونی در تماس سطوح...

کاربردهای گرافن بیشتر
کاربرد گرافن در تولید برق 20 آگوست 2023

کاربرد گرافن در تولید برق

این تنها چند نمونه از نحوه استفاده از گرافن در تولید برق در کاربردهای مختلف است. با ادامه تحقیقات، احتمالا راه های نوآورانه تری برای استفاده از ویژگی های منحصر به فرد گرافن برای تولید برق پدیدار خواهد شد.

کاربردهای گرافن بیشتر

یک پاسخ به “کاربرد گرافن در تولید برق”

  1. […] و مهندسی زیستی برای بررسی بیشتر و باز کردن پتانسیل گرافن در تحقیقات ژنتیک و تاثیر آن بر سلامت انسان بسیار مهم […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

© تمام حقوق برای irangraphene.com محفوظ است.
[elfsight_whatsapp_chat id="1"]