• فارسی
  • English
  • Türkçe

کاربرد گرافن در سیم رسانا - ایران گرافن

کاربرد گرافن در سیم رسانا

کاربرد گرافن در سیم رسانا

در این بخش کاربرد گرافن در سیم رسانا را مورد بحث قرار خواهیم داد .گرافن لایه کربن نازک اتمی با آرایش شش ضلعی اتم‌های کربن، به دلیل خواص الکتریکی برجسته‌اش در مقیاس نانو مشهور است. رسانایی الکتریکی بالای گرافن، موجب امیدواری برای ساخت سیم رسانا از گرافن شده است.

رسانایی الکتریکی گرافن

گرافن در سیم رسانا الکتریسیته را هدایت می کند زیرا الکترون های آزاد دارد که در طول ساختار آن حرکت می کنند. ساختار کربنی شش ضلعی دو بعدی امکان تحرک آزادانه الکترون ها در ماده گرافن را فراهم می کند. شار الکتریکی به راحتی از طریق گرافن منتقل می شود، بنابراین آن را به یک رسانای خوب الکتریسیته تبدیل می کند.

گرافن در سیم رسانا

گرافن رسانای خوبی برای الکتریسیته است زیرا دارای یک جفت کربن با پیوند سست است که امکان تحرک الکترون ها را فراهم می کند و جریان الکتریکی را تولید می کند. مولکول‌های کربن در گرافن روی پیوندهایی همپوشانی دارند و پیوندهای پی تولید می‌کنند که الکترون‌های آزاد را در کل ساختار ایجاد می‌کنند و آن را رسانا می‌کنند.

هدایت الکتریکی گرافن

چگالی الکترون در حجم آن، هدایت الکتریکی گرافن را تعیین می کند. رسانایی الکتریکی گرافن به دلیل تحرک بالای الکترون در ساختار شش ضلعی آن از اتم‌های کربن که با پیوندهای مشترک pi به هم متصل شده‌اند، بسیار زیاد  است. رسانایی الکتریکی گرافن با مقاومت آن در برابر جریان رابطه معکوس دارد. این به طور مستقیم به تحرک الکترون در ماده وابسته است و یکی از دلایل اینکه کاربرد گرافن در سیم رسانا را جذاب کرده است همین موضوع می باشد.

گرافن یک ابررسانا

ابررساناها آنهایی هستند که رسانایی بالا و مقاومت صفر دارند. گرافن به عنوان چابکی الکترون ها یک ابررسانا است و غلظت در ماده آن زیاد است. این تنها زمانی حاصل می شود که دو لایه گرافن، یک ساختار دو بعدی، در یک زاویه مشخص در کنار هم قرار گیرند تا الکترون های هر لایه بتوانند جریان الکتریکی را هدایت کنند.

گرافن رساناتر است یا مس

رسانایی هر عنصر به مقدار کل شار الکتریکی که از آن عبور می کند بستگی دارد. رسانایی گرافن بیشتر از مس است. رسانایی الکتریکی مس 70 درصد کمتر از رسانایی گرافن است. مس دارای یک الکترون ظرفیت واحد است، در حالی که الکترون‌های پیوند پی گرافن آزادانه حرکت می‌کنند و رسانایی گرافن را افزایش می‌دهند. برای همین در علم نوین گرافن در سیم رسانا جایگزین مس شده است.

گرافن در سیم رسانا

آیا از گرافن در سیم ها استفاده می شود؟

خواص مکانیکی گرافن در سیم رسانا، به ویژه انعطاف پذیری آن، می تواند برای استفاده از آن قابل قبول باشد. گرافن یک لایه منفرد از اتم های کربن است که در یک شبکه شش ضلعی چیده شده اندو ذاتا نازک و ظریف است. این ویژگی ها ممکن است توانایی آن را برای مقاومت در برابر تنش ها و کرنش های مکانیکی که سیم ها در کاربردهای مختلف تجربه می کنند، محدود کند.

گرافن در سیم رسانا

با این حال، محققان به طور فعال در حال بررسی راه هایی برای غلبه بر این چالش ها و ترکیب گرافن در سیم رسانا هستند. یک رویکرد ترکیب گرافن با مواد دیگر برای تشکیل کامپوزیت ها یا ساختارهای هیبریدی است که رسانایی الکتریکی مطلوب گرافن را حفظ می کند و در عین حال خواص مکانیکی را افزایش می دهد.

شایان ذکر است که سایر مواد مبتنی بر کربن، مانند نانولوله های کربنی، به دلیل رسانایی الکتریکی عالی و خواص مکانیکی، در حال حاضر در کاربردهای سیم رسانای خاصی استفاده می شوند. این مواد در زمینه های رسانای شفاف و دستگاه های ذخیره سازی انرژی نوید بخش بوده اند.

نمونه هایی از روش های مختلف ترکب گرافن با مواد دیگر در ترکیب سیم رسانا

  • کامپوزیت های گرافن- پلیمر:

یک رویکرد ترکیب گرافن در ماتریس های پلیمری برای تشکیل کامپوزیت های گرافن- پلیمر است. ورقه های گرافن یا اکسید گرافن را می توان در ماتریس پلیمری پراکنده کرد و یک شبکه رسانا در سراسر ماده ایجاد کرد. این امکان هدایت الکتریکی را بهبود می بخشد و در عین حال انعطاف پذیری و پردازش پذیری پلیمر را حفظ می کند. این کامپوزیت ها در کاربردهایی مانند الکترونیک انعطاف پذیر، دستگاه های پوشیدنی و پوشش های رسانا پتانسیل نشان داده اند.

  • سیم های فلزی با پوشش گرافن:

رویکرد دیگر شامل پوشش دادن سیم های فلزی با لایه ای از گرافن در سیم رسانا است. پوشش گرافن رسانایی الکتریکی سیم را بهبود می بخشد و مزایای بیشتری مانند مقاومت در برابر خوردگی را ارائه می دهد. سیم فلزی پوشش داده شده با گرافن عملکرد بهتری را در کاربردهایی مانند انتقال سیگنال با فرکانس بالا، سنسورها و محافظ تداخل الکترومغناطیسی نشان داده اند.

  • سیم های هیبریدی نانو لوله های کربن:

ترکیب گرافن با نانو لوله های کربنی (CNTs) می تواند منجر به ساختارهای هیبریدی شود که خواص الکتریکی و مکانیکی بهبود یافته ای از خود نشان می دهند. گرافن را می توان به دور سیم پیچید یا با نانو لوله های کربنی ترکیب کرد تا یک شبکه رسانا در داخل سیم ایجاد کند. این ترکیب یک اثر هم افزایی ارائه می دهد و از رسانایی الکتریکی بالا گرافن و CNT ها استفاده می کند. این سیم های هیبریدی کاربردهای بالقوه ای از گرافن در سیم رسانا در زمینه هایی مانند الکترونیک با کارایی بالا، دستگاه های ذخیره انرژی و کاربردهای هوافضا دارند.

  • سیم های فلزی تزریق شده با گرافن:

در برخی موارد، گرافن را می توان مستقیما در طول فرآیند تولید به سیم های فلزی تزریق کرد. این ادغام باعث افزایش هدایت الکتریکی سیم فلزی، کاهش مقاومت و بهبود عملکرد در کاربردهای مانند انتقال نیرو، کابل های الکتریکی و منسوجات رسانا می شود.

توجه به این نکته مهم است که اگر چه این رویکردها امیدوار کننده هستند، تحقیقات و توسعه بیشتری برای بهینه سازی ترکیب، فرآیندهای تولید و مقیاس پذیری سیم های رسانای مبتنی بر گرافن مورد نیاز است. با این وجود، این مثال ها پتانسیل ترکیب گرافن با مواد دیگر را برای افزایش خواص عملکرد سیم های رسانا در کاربردهای مختلف نشان می دهند.

تیم ایران گرافن برای بهبود کیفیت محصولات صنعتی کور آماده ارائه گرافن در حجم دلخواه مشتریان گرامی می باشد.

منبع:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0266353822000033

https://pubs.rsc.org/en/content/articlehtml/2013/tc/c3tc00067b

مقالات مرتبط

کاربرد گرافن در رزین 1 سپتامبر 2023

کاربرد گرافن در رزین

گرافن در رزین نیز کاربرد دارد و به عنوان تقویت کننده در برخی از انواع رزین ها استفاده می شود. به طور خاص، اغلب در رزین اپوکسی استفاده می شود. گرافن به دلیل اینکه فوق العاده قوی، سفت، سبک و...

کاربردهای گرافن بیشتر
کاربرد گرافن در گریس 26 آگوست 2023

کاربرد گرافن در گریس

خواص نانو شیت گرافن در گریس به شرح زیر می‌پردازد: گرافن به عنوان یک افزودنی جامد به خوبی در گریس روغنی پراکنده می شود و ضریب اصطکاک کمتر و سایش کمتری نسبت به گرافیت و مایعات یونی در تماس سطوح...

کاربردهای گرافن بیشتر
کاربرد گرافن در تولید برق 20 آگوست 2023

کاربرد گرافن در تولید برق

این تنها چند نمونه از نحوه استفاده از گرافن در تولید برق در کاربردهای مختلف است. با ادامه تحقیقات، احتمالا راه های نوآورانه تری برای استفاده از ویژگی های منحصر به فرد گرافن برای تولید برق پدیدار خواهد شد.

کاربردهای گرافن بیشتر

یک پاسخ به “کاربرد گرافن در تولید برق”

  1. […] و مهندسی زیستی برای بررسی بیشتر و باز کردن پتانسیل گرافن در تحقیقات ژنتیک و تاثیر آن بر سلامت انسان بسیار مهم […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

© تمام حقوق برای irangraphene.com محفوظ است.
[elfsight_whatsapp_chat id="1"]