• فارسی
 • English
 • Türkçe

کاربرد گرافن در لوازم آرایشی و بهداشتی - ایران گرافن

کاربرد گرافن در لوازم آرایشی و بهداشتی

کاربرد گرافن در لوازم آرایشی و بهداشتی

در این بخش به کاربرد گرافن در لوازم آرایشی و بهداشتی خواهیم پرداخت. لوازم آرایشی و محصولات مراقبت شخصی به منظور تمیز کردن، زیباسازی، ارتقاء جذابیت یا تغییر ظاهر آن به بدن انسان اعمال می شود.

از ضد تعریق ها، عطرها، لوازم آرایشی و شامپوها گرفته تا صابون ها، کرم های ضد آفتاب و خمیر دندان، لوازم آرایشی و محصولات مراقبت شخصی در تمام مراحل زندگی ما نقش اساسی دارند.

به طور خاص، هفت دسته از لوازم آرایشی و محصولات مراقبت شخصی وجود دارد. مراقبت از دهان، مراقبت از پوست، مراقبت از آفتاب، مراقبت از مو، لوازم آرایشی تزئینی، مراقبت از بدن و عطر این هفت دسته را تشکیل می دهند.

گرافن در لوازم آرایشی

مردم هزاران سال است که از لوازم آرایشی استفاده می کنند و امروزه اکثریت مردم از لوازم آرایشی و محصولات مراقبت شخصی هر روز برای محافظت از سلامت خود، افزایش رفاه و افزایش عزت نفس خود استفاده می کنند.

از نظر دفعات استفاده از محصولات آرایشی، تفاوت هایی را می توان در کشورهای مختلف، بین افراد با جنسیت و سنین مختلف و برای محصولات آرایشی مختلف مشاهده کرد.

گرافن در لوازم آرایشی

صنعت لوازم آرایشی در سال های اخیر به عنوان یکی از بازارهایی که پتانسیل رشد بالایی دارد، رونق گرفته است. در میان چندین بخش صنعتی، صنعت آرایشی و بهداشتی اصول مبتنی بر فناوری نانو را در نظر گرفته و در شیوه های مدیریت محصول پیاده سازی کرده است.

گرافن دارای خواص و ویژگی های بسیاری است که می تواند محصولات آرایشی و بهداشتی را با خواص افزایش یافته بهبود ببخشد، دارای ویژگی های فیزیکی و شیمیایی و فعالیت های بیولوژیکی است که با معادل های عمده متفاوت است. برخی از مزایایی که ممکن است با استفاده از گرافن در لوازم آرایشی به دست آید، بهبود عملکرد، بافت منحصر به فرد، محافظت از مواد فعال، دارورسانی کارآمد و رضایت بیشتر مصرف کننده است.

نمونه هایی از برنامه های کاربردی

برخی از کاربرد های گرافن در لوازم آرایشی و بهداشتی که در حال بررسی برای تولید هستند عبارت اند از:

 1. ماسک های صورت با جذب بیشتر مواد به لطف رسانایی حرارتی بالای گرافن
 2. کرم هایی برای محافظت از پوست و ضد پیری
 3. عملکرد بالاتر رنگ موهای دائمی موجود، همچنین جلوگیری از آسیب به مو و محافظت از آسیب اشعه UV
 4. خمیردندان سفید کننده
 5. صابون های آنتی باکتریال/ ضد ویروسی
 6. محلول پخش کننده های حرارتی برای درمان مو
 7. بسته بندی محصولات آرایشی بهداشتی

آیا از گرافن در لوازم آرایشی بهداشتی استفاده می شود؟

iCraft یک شرکت فناوری کره جنوبی که علاقه مند به صنایع بهداشتی و زیبایی است، اخیرا فاش کرده است که نانو پلاکت های گرافن را در ماسک های آرایشی صورت خود قرار داده است. این ماسک های ورقه ای، پارچه های ورقه ای شکل هستند که از هدایت حرارتی و الکتریکی گرافن برای کمک به جذب محتویات ماسک به پوست از طریق جریان های بیوالکتریکی استفاده می کنند. مدیر عامل این شرکت، پیش بینی می کند تعداد فزاینده ای از محصولات مبتنی بر گرافن در بازار لوازم آرایشی و بهداشتی افزایش یابد.

طبق مطالعات دانشمندان دانشگاه نورث وسترن، اکسید گرافن می تواند مزایای قابل توجهی برای محصولات رنگ آمیزی مو داشته باشد. آن ها دریافته اند که چنین کاربردهایی نه تنها عملکردی مشابه رنگ موهای دائمی موجود دارند، بلکه به لطف توانایی رسانایی الکتریکی گرافن از الکتریسته ساکن مو جلوگیری می کند.

خاصیت رسانایی حرارتی اکسید گرافن باعث می شود که جذب گرما در هنگام سشوار کشیدن سریع انجام شود و از آسیب به مو و پوست جلوگیری شود. چنین محصولاتی همچنین می توانند از مو در برابر آسیب اشعه ماوراء بنفش محافظت کنند.

ماسک صورت

LIGC Applications در حال توسعه یک ماسک صورت مبتنی بر گرافن است. این ماسک برای مبارزه با باکتری ها و ویروس های موجود در هوا می باشد. که دارای فیلتر گرافن القا شده با لیزر است و از تجمع میکروارگانیسم ها در داخل آن جلوگیری می کند. هنگامی که ماسک به باتری یا هر منبع برق دیگری متصل می شود، یک بار الکتریکی با ولتاژ پایین اعمال می شود که تمام ذرات گیر کرده را دفع می کند. برای استریل کردن ماسک صورت در پایان روز می توان از یک محلول استریل کننده جداگانه استفاده کرد.

گرافن در لوازم آرایشی

به طور کلی برای دستیابی به اهداف زیر گرافن در لوازم آرایشی و بهداشتی مورد توجه قرار گرفته است:

 • خواص ضد پیری:

گرافن به دلیل توانایی آن در تحریک تولید کلاژن و بهبود خاصیت ارتجاعی پوست، دارای خواص ضد پیری است. می توان آن را در محصولات مراقبت از پوست مانند کرم ها، سرم ها و ماسک ها گنجاند تا به کاهش ظاهر خطوط و چین و چروک کمک کند.

 • اثرات مرطوب کنندگی و آبرسانی:

گرافن دارای خواص حفظ رطوبت عالی است که می تواند به آبرسانی و مرطوب کردن پوست کمک کند. محصولات مراقبت از پوست حاوی گرافن می توانند هیدراتاسیون طولانی مدت را فراهم کنند و به بهبود عملکرد دیواره پوست کمک کنند.

 • محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش:

نشان داده شده است که گرافن دارای خواص مسدود کنندگی اشعه ماوراء بنفش است که آن را به یک عنصر خوب در کرم های ضد آفتاب و سایر محصولات محافظت کننده در برابر آفتاب تبدیل می کند. این می تواند به محافظت از پوست در برابر اشعه مضر UV و جلوگیری از آفتاب سوختگی و سایر آسیب های ناشی از قرار گرفتن در معرض بیش از حد خورشید کمک کند.

 • خواص ضد میکروبی:

مشخص شده است که گرافن دارای خواص ضد میکروبی است که می تواند به مهار رشد باکتری ها بر روی پوست کمک کند. این امر آن را به یک ماده بالقوه در محصولات مراقبت از پوست تبدیل می کند که برای رفع آکنه و سایر بیماری های پوستی ناشی از باکتری ها طراحی شده اند.

 • افزایش انتقال مواد:

از خواص منحصر به فرد گرافن، مانند سطح بالای آن و توانایی نفوذ به پوست، می توان برای بهبود انتقال مواد فعال در لوازم آرایشی استفاده کرد. این می تواند به افزایش جذب و اثر بخشی سایر مواد مراقبت از پوست کمک کند و به نتایج بهتری کمک کند.

توجه به این نکته مهم است که اگرچه گرافن در این زمینه ها امیدوارکننده بوده است، تحقیقات بیشتری برای درک کامل مزایای بالقوه آن و اطمینان از ایمنی آن برای استفاده از گرافن در لوازم آرایشی مورد نیاز است.

گرافن در لوازم آرایشی

منبع:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S157266572031198X

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0021967320305070

مقالات مرتبط

کاربرد گرافن در رزین 1 سپتامبر 2023

کاربرد گرافن در رزین

گرافن در رزین نیز کاربرد دارد و به عنوان تقویت کننده در برخی از انواع رزین ها استفاده می شود. به طور خاص، اغلب در رزین اپوکسی استفاده می شود. گرافن به دلیل اینکه فوق العاده قوی، سفت، سبک و...

کاربردهای گرافن بیشتر
کاربرد گرافن در گریس 26 آگوست 2023

کاربرد گرافن در گریس

خواص نانو شیت گرافن در گریس به شرح زیر می‌پردازد: گرافن به عنوان یک افزودنی جامد به خوبی در گریس روغنی پراکنده می شود و ضریب اصطکاک کمتر و سایش کمتری نسبت به گرافیت و مایعات یونی در تماس سطوح...

کاربردهای گرافن بیشتر
کاربرد گرافن در تولید برق 20 آگوست 2023

کاربرد گرافن در تولید برق

این تنها چند نمونه از نحوه استفاده از گرافن در تولید برق در کاربردهای مختلف است. با ادامه تحقیقات، احتمالا راه های نوآورانه تری برای استفاده از ویژگی های منحصر به فرد گرافن برای تولید برق پدیدار خواهد شد.

کاربردهای گرافن بیشتر

یک پاسخ به “کاربرد گرافن در تولید برق”

 1. […] و مهندسی زیستی برای بررسی بیشتر و باز کردن پتانسیل گرافن در تحقیقات ژنتیک و تاثیر آن بر سلامت انسان بسیار مهم […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

© تمام حقوق برای irangraphene.com محفوظ است.
[elfsight_whatsapp_chat id="1"]