• فارسی
  • English
  • Türkçe

کاربرد گرافن در واکس خودرو - ایران گرافن

کاربرد گرافن در واکس خودرو

کاربرد گرافن در واکس خودرو

کاربرد گرافن در واکس خودرو به این دلیل است که واکس خودرو و پولیش خودرو دو مورد از ضروری ترین محصولات برای حفظ زیبایی و ظاهر خودروی شما هستند. در حالی که ممکن است شبیه به هم به نظر برسند، اما اهداف متفاوتی را دنبال می کنند.

واکس خودرو چیست؟

واکس خودرو یک پوشش محافظ است که از مواد طبیعی مانند موم کارنائوبا یا مواد مصنوعی مانند پلیمرها ساخته شده است. روی سطح رنگ خودرو اعمال می شود تا مانعی بین رنگ و دنیای بیرون ایجاد کند. این به عنوان یک محافظ در برابر اشعه ماوراء بنفش، خاک، گرد و غبار و سایر آلاینده هایی عمل می کند که می توانند به رنگ خودرو آسیب برسانند. استفاده از واکس خودرو یک اثر آبگریز ایجاد می کند و تمیز کردن و محافظت از رنگ خودرو را برای مدت طولانی تری آسان تر می کند. همچنین ظاهری صاف و براق به خودرو می بخشد و ظاهر کلی آن را بهبود می بخشد.

پولیش خودرو چیست؟

پولیش خودرو از مواد ساینده مانند میکرو ساینده ها یا ذرات اکسید آلومینیوم تشکیل شده است که رنگ خودرو را جلا داده و ظاهر آن را بهبود می بخشد. این با از بین بردن خراش های کوچک، آثار ساییدگی و سایر عیوب از روی رنگ خودرو کار می کند. استفاده از پولیش خودرو با بازگرداندن رنگ و درخشش اولیه، رنگ خودرو را جدیدتر، درخشان‌تر و براق‌تر می‌کند. علاوه بر این، پولیش خودرو نیز اکسیداسیون را از بین می برد و شفافیت چراغ های جلو را بازیابی می کند.

هدف از واکس ماشین محافظت از رنگ ماشین است. این اثر آبگریز ایجاد می کند، آب را دفع می کند و از ایجاد لکه های آب جلوگیری می کند. همچنین یک روکش براق را ارائه می دهد که ظاهر ماشین را بهبود می بخشد و آن را جدیدتر و جذاب تر می کند.

از سوی دیگر پولیش خودرو، رنگ و درخشش اصلی رنگ خودرو را بازیابی می‌کند و آن را درخشان‌تر و شفاف‌تر نشان می‌دهد. می توان از آن قبل از استفاده از واکس ماشین استفاده کرد تا هرگونه نقص روی سطح رنگ را از بین ببرد و از صافی و براق شدن آن اطمینان حاصل شود.

گرافن در پولیش و واکس

در پوشش های گرافنی، گرافن را که تنها یک اتم ضخامت دارد به شکل اکسید گرافن تبدیل می کنند. این اجازه می دهد تا آن را با پایه سرامیکی مخلوط کرده و پوششی تولید کند که از پوشش های قبلی، دوام، محافظت و ماندگاری بالاتری دارد. از آنجایی که پوشش های گرافن دارای پایه سرامیکی هستند، بسیاری از ویژگی های پوشش های سرامیکی را دارند. با این حال، آن ها همچنین از طریق استفاده از مایعات حامل مبتنی بر حلال به رنگ خودروی متصل می شوند و یک مانع نیمه دائمی را تشکیل می دهند.

کاربرد گرافن در واکس و پولیش خودرو

پوشش‌های گرافن جدیدترین نوآوری‌هایی هستند که در صنعت خودرو ظاهر شده‌اند. گرافن یک ماده منحصر به فرد است که به دلیل خواص استثنایی آن به عنوان یک ماده شگفت انگیز شناخته شده است. این ماده دو بعدی است که از اتم های کربن تشکیل شده است که در یک شبکه شش ضلعی قرار گرفته اند. گرافن فوق العاده قوی، سبک وانعطاف پذیر است که آن را به یک ماده ایده آل برای طیف گسترده ای از کاربردها تبدیل می کند.

گرافن در واکس خودرو

دلایل استفاده از گرافن در واکس و پولیش خودرو

  1. آبگریزی: یکی از خواصی که گرافن را در واکس و پولیش خودرو مفید می کند، ماهیت آبگریز آن است. مواد آبگریز آب را دفع می کنند که می تواند به محافظت از سطح خودرو در برابر آسیب آب و خوردگی کمک کند. هنگامی که گرافن روی رنگ خودرو اعمال می شود، یک لایه محافظ تشکیل می دهد که آب را دفع می کند و از نفوذ آن به سطح جلوگیری می کند. این می تواند به جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی که می تواند در اثر قرار گرفتن در معرض آب و سایر عوامل محیطی ایجاد شود، کمک کند.
  2. دوام: یکی دیگر از مزایای استفاده از گرافن در واکس و پولیش خودرو، دوام آن است. گرافن یکی از قوی ترین مواد شناخته شده برای بشر است و می تواند در شرایط سخت بدون از دست دادن خواص خود مقاومت کند. هنگامی که گرافن روی رنگ خودرو اعمال می شود، یک لایه قوی و بادوام تشکیل می دهد که می تواند محافظت طولانی مدتی در برابر خراش، ورقه شدن و سایر انواع آسیب ها ایجاد کند.
  3. هدایت حرارتی: گرافن همچنین دارای هدایت حرارتی عالی است، به این معنی که می تواند گرما را به سرعت و کارآمد دفع کند. این خاصیت به ویژه در واکس و پولیش خودرو بسیار مفید است زیرا می تواند از داغ شدن بیش از حد و محو شدن رنگ خودرو در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید جلوگیری کند. با دفع سریع گرما، گرافن می تواند به خنک نگه داشتن سطح خودرو و جلوگیری از اشعه ماوراء بنفش کمک کند.
  4. دفع گرد و غبار: گرافن بر اساس خواص شیمیایی آن از امتیازاتی برخوردار است. برای درک کمی فنی، گفته می شود که گرافن با توجه به خواص رسانایی آن “ضد استاتیک” است. این بدان معناست که گرد و غبار و سایر ذرات ریز یا میکروسکوپی را دفع می کند و اجازه نمی دهد روی سطح پوشیده شده با آن بنشینند.
  5. براقیت فوق العاده بالا: لایه نانو ذره گرافن، براقیت بسیار غنی و عمیقی ایجاد می کند که به طور قابل توجهی براقیت و ظاهر رنگ خودرو را افزایش می دهد.
  6. طول عمر بالا: واکس ها و پولیش ها ده ها سال است که مورد استفاده قرار می گیرند. با این حال دوام چندانی ندارند. طول عمر آن ها معمولا کم و در حد چند ماه است و محافظت زیادی ارائه نمی دهند. پوشش های گرافنی گزینه ای سخت تر و ماندگارتر هستند؛ دوام و طول عمر بالایی دارند و می توانند برای 3- 4 سال دوام بیاورند و محافظت بسیار بهتری ایجاد کنند.
گرافن در واکس خودرو

در نتیجه گرافن به دلیل ماهیت آبگریز، دوام و رسانایی حرارتی، یک ماده بسیار مفید در واکس و پولیش خودرو است. تولید کنندگان واکس و پولیش خودرو با گنجاندن گرافن در محصولات خود می توانند محافظت طولانی مدت از رنگ خودرو در برابر عوامل محیطی مانند آب، گرما و اشعه UV ایجاد کنند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که اثر بخشی گرافن در پولیش و واکس خودرو ممکن است به عوامل مختلفی ازجمله کیفیت گرافن مورد استفاده، غلظت گرافن و روش کاربرد مورد استفاده بستگی داشته باشد.

منبع:

https://www.scirp.org/html/23157.html

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0008622317310941

مقالات مرتبط

کاربرد گرافن در رزین 1 سپتامبر 2023

کاربرد گرافن در رزین

گرافن در رزین نیز کاربرد دارد و به عنوان تقویت کننده در برخی از انواع رزین ها استفاده می شود. به طور خاص، اغلب در رزین اپوکسی استفاده می شود. گرافن به دلیل اینکه فوق العاده قوی، سفت، سبک و...

کاربردهای گرافن بیشتر
کاربرد گرافن در گریس 26 آگوست 2023

کاربرد گرافن در گریس

خواص نانو شیت گرافن در گریس به شرح زیر می‌پردازد: گرافن به عنوان یک افزودنی جامد به خوبی در گریس روغنی پراکنده می شود و ضریب اصطکاک کمتر و سایش کمتری نسبت به گرافیت و مایعات یونی در تماس سطوح...

کاربردهای گرافن بیشتر
کاربرد گرافن در تولید برق 20 آگوست 2023

کاربرد گرافن در تولید برق

این تنها چند نمونه از نحوه استفاده از گرافن در تولید برق در کاربردهای مختلف است. با ادامه تحقیقات، احتمالا راه های نوآورانه تری برای استفاده از ویژگی های منحصر به فرد گرافن برای تولید برق پدیدار خواهد شد.

کاربردهای گرافن بیشتر

یک پاسخ به “کاربرد گرافن در تولید برق”

  1. […] و مهندسی زیستی برای بررسی بیشتر و باز کردن پتانسیل گرافن در تحقیقات ژنتیک و تاثیر آن بر سلامت انسان بسیار مهم […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

© تمام حقوق برای irangraphene.com محفوظ است.
[elfsight_whatsapp_chat id="1"]