• فارسی
  • English
  • Türkçe

خواص گرافن چیست؟ - ایران گرافن

خواص گرافن چیست؟

خواص گرافن چیست؟

خواص گرافن بسیار شگفت انگیز و زیاد است و به همین دلیل علاقه و توجه محققین و دانشمندان زیادی را در سراسر دنیا به خود جلب کرده است.

گرافن یک ماده شگفت انگیز است. این ماده از زمان کشفش به دلیل خواص عالیش مورد توجه دانشمندان قرار گرفته است. گرافن اولین بار در سال 2004 توسط دو محقق به نام های آندره گیم و کوستیا نووسلوف در دانشگاه منچستر جدا شد. آنها در سال 2010 جایزه نوبل فیزیک را برای کارهای انقلابی خود دریافت کردند. گرافن لایه ای به ضخامت یک اتم از اتم های کربن هیبرید شده sp2 است که به طور محکم در یک شبکه لانه زنبوری دوبعدی چیده شده اند، در سال 1980، تنها سه آلوتروپ اصلی کربن، یعنی الماس، گرافیت، و کربن آمورف شناخته شدند.

بعدها، فولرن ها و نانولوله های کربنی کشف شدند و در سال 2004، گرافن وارد تصویر شد. گرافن را می توان به عنوان یک ماکرومولکول معطر دو بعدی دید. این بلوک اصلی دیگر آلوتروپ های گرافیتی است. همانطور که در شکل 2 نشان داده شده است، می توان آن را در فولرن های 0 بعدی پیچیده، در نانولوله های 1 بعدی نورد کرد و در گرافیت سه بعدی انباشته کرد.

از مواد گرافیتی با تمام ابعاد دیگر. کربن یکی از فراوان ترین عناصر درون بدن انسان است. علاوه بر این، همچنین یکی از فراوان ترین عناصر از نظر جرم در جهان است. بنابراین، همه مواد زنده دارای پایه شیمیایی هستند که از کربن تشکیل شده است. بنابراین، گرافن می تواند یک ماده سازگار با محیط زیست برای کاربردهای متعدد باشد. ساختار نواری گرافن منحصر به فرد است.

ظرفیت و نوارهای رسانایی در شش نقطه دیراک با یکدیگر برخورد می کنند که رفتار نیمه هادی شکاف باند صفر را نشان می دهد. دارای استحکام شکست بالا، هدایت الکتریکی و حرارتی عالی، تحرک سریع حامل‌های بار( 200 برابر بیشتر از سیلیکون)، سطح ویژه بزرگ (2600 متر مربع بر گرم) و زیست سازگاری است. همه این خواص نه تنها استثنایی هستند بلکه نسبت به سایر مواد نیز برتری دارند. مشتقات گرافن مانند اکسید گرافن (GO) و اکسید گرافن احیا شده (rGO) دارای مکان‌های اتصال بالقوه‌ای هستند که در چند سال گذشته منجر به برجسته‌تر شدن این مواد با مولکول‌های زیستی و سلول‌ها شده است .

جذب الیگونوکلئوتیدهای DNA توجه تحقیقات گسترده ای را به خود جلب کرده است . لایه هایی از گرافن که روی هم چیده شده اند، گرافیت را تشکیل می دهند. طول پیوند مولکولی 0.142 نانومتر است. فاصله بین صفحه ای 0.335 نانومتر است. گرافن حدود 300 برابر قوی تر از فولاد است. این سبک ترین ماده ای است که تاکنون شناخته شده است. یک متر مربع حدود 0.77 میلی گرم وزن دارد.

خواص گرافن

گرافن سبک ترین ماده شناخته شده در جهان!

خواص گرافن به این ویژگی ها ختم نمی شود. این ماده تحرک بالای الکترون در دمای اتاق (250000 سانتی‌متر مربع بر ولت ثانیه)، تحرک بالای الکترون در دمای اتاق (250000 سانتی‌متر مربع بر ولت ثانیه) را دارا است و دارای تنش کششی تا 150,000,000 psi است. بهترین رسانای گرما در دمای اتاق است. گزارش شده است که گرافن دارای ارزش فوق العاده بالایی از هدایت حرارتی تقریباً 5300Wm-1 K-1 است. ضریب انبساط حرارتی پایین و عبور نوری بالایی دارد .

گرافن به دلیل خواص شیمیایی و فیزیکی استثنایی خود، در حوزه های وسیعی مورد توجه قرار گرفته است. با توجه به ویژگی‌های الکترونیکی قابل‌توجه گرافن مانند تحرک بالا در انتقال بار، این ماده یک ماده کلیدی به‌ویژه در ساخت نانودستگاه‌های حساس، نانوالکترونیک و نانوحسگرها است .

علاوه بر این، گرافن یک بلوک ساختمانی امیدوارکننده برای الکترونیک با کارایی بالا، حسگرها و دستگاه های ذخیره انرژی است. نانوساختارهای گرافن در انواع کاربردهای الکترونیکی و نوری مانند حسگرهای گاز، ترانزیستورها، سلول‌های خورشیدی و عناصر کریستال مایع ادغام می‌شوند. ویژگی های نویز الکتریکی و حمل و نقل بالستیک

خواص گرافن
منبع:

https://aip.scitation.org/doi/abs/10.1063/5.0040578

doi:10.1016/B978-0-12-803581-8.10319-4

مقالات مرتبط

کاربردهای گرافن در یک نگاه 12 سپتامبر 2023

کاربردهای گرافن در یک نگاه

در این بخش نگاه کلی به کاربردهای گرافن خواهیم داشت: گرافن گرافن ماده ای است که از کربن خالص تشکیل شده است و از گرافیت استخراج می شود. یکی از مهم ترین عناصر موجود در طبیعت است که در اشیاء...

سوالات پر تکرار بیشتر
معرفی گرافن در کتاب شیمی دوازدهم 3 سپتامبر 2023

معرفی گرافن در کتاب شیمی دوازدهم

اخیرا موضوع گرافن در کتاب شیمی دوازدهم نیز وارد شده است که برای نشان داده اهمیت بالای گرافن در دنیای صنعتی امروزی است و با هدف آشنایی دانش آموزان با این ماده شگفت آور و شکوفایی ایده هایی نو در...

سوالات پر تکرار بیشتر
 گرافن خوراکی چیست؟ 24 آگوست 2023

 گرافن خوراکی چیست؟

گرافن خوراکی را می توان با اصلاح خواص سطحی گرافن به منظور سازگاری با سیستم های بیولوژیکی تولید کرد. این شامل عملکرد گرافن با مولکول های خوراکی یا محصور کردن آن در مواد خوراکی است.

سوالات پر تکرار بیشتر

یک پاسخ به “ گرافن خوراکی چیست؟”

  1. […] بر این باورند که این تغییرات به تفاوت ضخامت توده های GO مربوط می شود. وقتی توده های GO تازه، فقط 4 تا 8 نانومتر […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

© تمام حقوق برای irangraphene.com محفوظ است.
[elfsight_whatsapp_chat id="1"]