• فارسی
  • English
  • Türkçe

آیا گرافن در واکسن استفاده می شود؟ - ایران گرافن

آیا گرافن در واکسن استفاده می شود؟

آیا گرافن در واکسن استفاده می شود؟

در این بخش به جواب سوال “آیا گرافن در واکسن استفاده می شود؟” خواهیم پرداخت.

کاربردهای پزشکی امیدوارکننده مختلفی با استفاده از انواع مختلف گرافن و محصولات مبتنی بر گرافن در حال توسعه هستند. با این حال، تا جایی که می دانیم، هیچ مجوز یا تاییدیه ای از این ماده برای استفاده انسانی توسط EMA یا هیچ یک از آژانس های ملی اروپایی معادل آن اعطا نشده است.

EMA و آژانس‌های ملی معادل آن، ارزیابی‌های دوره‌ای از فرآیندهای تولید مربوط به تولید واکسن‌ها را انجام می‌دهند. یافتن ماده(های) اعلام نشده یا افشا نشده به منزله نقض تعهدات قانونی سختگیرانه ای است که تولیدکنندگان و بازاریابان تحت آن فعالیت می کنند. با توجه به گزارشات این سازمان هیچ نوع گرافن یا ماده مبتنی بر گرافن (مانند گرافن دست نخورده، اکسید گرافن، اکسید گرافن احیا شده یا هر نوع دیگر از مواد مبتنی بر گرافن اصلاح شده یا غیرتغییر شده) در فهرست مواد تشکیل دهنده هر یک از واکسن‌های COVID-19 مجاز گنجانده نشده است.

پروژه Graphene Flagship یک کنسرسیوم تحقیقاتی علمی است که توسط کمیسیون اروپا تأمین مالی می شود و مأموریت آن توسعه و کاربرد ایمن، اخلاقی و اجتماعی، مناسب و سودمند و کاربرد انواع گرافن و مواد و فناوری های مبتنی بر گرافن است.

گرافن و مشتقات آن با بسیاری از خواص فیزیکوشیمیایی شگفت‌انگیز، پتانسیل‌های زیادی را در زمینه‌های مختلف از جمله پزشکی نشان داده‌اند. حامل های تحویل ژن، عوامل فتوترمال ، سکوهای و ترانوستیک از کاربردهای گرافن در پزشکی است که به نتایج دلگرم کننده زیادی از آن به دست آمده است که علایق فوق العاده ای را در حوزه نانوپزشکی به خود جلب کرده است. اخیراً نشان داده شده است که GO می تواند در حضور پراکسیداز انسانی تجزیه شود.

گرافن در واکسن

با تمام ویژگی های مثبت گرافن در پزشکی این ماده فعلا به تست انسانی نرسیده است.

در این بین، مطالعات زیادی بر روی نحوه تعامل مشتقات گرافن با سیستم های بیولوژیکی و سم شناسی بالقوه آنها در سطوح مختلف متمرکز شده است. به ویژه محققان در سال‌های اخیر شروع به بررسی فعل و انفعالات بین سیستم ایمنی و عوامل مشتق شده از گرافن کرده‌اند. به عنوان مثال، اثرات گرافن یا اکسید گرافن (GO) بر سلول‌های ایمنی (مانند ماکروفاژها و سلول‌های دندریتیک) به طور سیستماتیک مورد بررسی قرار گرفته اند و نتایج امیدوار کننده ای گرفته شده است.

قابل توجه است که اگرچه شواهد زیادی نشان داده اند که عامل سازی یک خبر خوشحال کننده برای کاربردهای زیست پزشکی GO است، نحوه تنظیم شیمی سطح مشتقات GO برای کنترل دقیق برهمکنش آنها با سیستم ایمنی به گونه ای که ایمنی ایجاد کند هنوز نیاز به اطلاعات بیشتری دارد. اخیراً، فعالیت‌های کمکی واکسن نانومواد مختلف، مانند نانوذرات طلا، نانولوله‌های کربنی، مشتقات فولرن و نانوذرات پلیمری، توسط بسیاری از تیم‌های تحقیقاتی مختلف نتایج خوبی را نشان داده است.

تا حد زیادی ایمنی زایی آنتی ژن ها را برای کمک به پیشگیری یا درمان بیماری های عفونی یا حتی سرطان، عمدتاً از طریق ترویج جذب سلولی آنتی ژن ها و/یا تعدیل مثبت فعال سازی سلول های ارائه دهنده آنتی ژن (APCs) مانند سلول های دندریتیک (DCs) افزایش می دهد. نقش اساسی در شروع و تنظیم تلاش های ایمنی دارند. علی‌رغم تحقیقات گسترده در مورد مواد مبتنی بر گرافن در زیست‌پزشکی، فعالیت کمکی واکسن بالقوه GO عامل دار در دنیا همچنان در مرحله آزمایش قرار دارد و توسط دانش به روز و دانشمندان بزرگ مورد بررسی است.

گرافن در واکسن

یکی از یافته های جالب محققین برای کاربرد گرافن در واکسن:

GO-PEG-PEI راندمان تحویل بالایی برای افزایش جذب سلولی اوره B به DCها نشان داد. جالب است که در مقایسه با ادجوانت آلومینیوم (آلوم) که برای دهه‌ها در کلینیک استفاده شده است، ایمن‌سازی مبتنی بر GO-PEG-PEI باعث ایجاد ایمنی سلولی قوی‌تر مانند افزایش قابلیت تکثیر سلول‌های T و تنظیم بالا TNF-α می‌شود.

منبع:

DOI: 10.1039/C5NR09208F

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1001841722000870

مقالات مرتبط

کاربردهای گرافن در یک نگاه 12 سپتامبر 2023

کاربردهای گرافن در یک نگاه

در این بخش نگاه کلی به کاربردهای گرافن خواهیم داشت: گرافن گرافن ماده ای است که از کربن خالص تشکیل شده است و از گرافیت استخراج می شود. یکی از مهم ترین عناصر موجود در طبیعت است که در اشیاء...

سوالات پر تکرار بیشتر
معرفی گرافن در کتاب شیمی دوازدهم 3 سپتامبر 2023

معرفی گرافن در کتاب شیمی دوازدهم

اخیرا موضوع گرافن در کتاب شیمی دوازدهم نیز وارد شده است که برای نشان داده اهمیت بالای گرافن در دنیای صنعتی امروزی است و با هدف آشنایی دانش آموزان با این ماده شگفت آور و شکوفایی ایده هایی نو در...

سوالات پر تکرار بیشتر
 گرافن خوراکی چیست؟ 24 آگوست 2023

 گرافن خوراکی چیست؟

گرافن خوراکی را می توان با اصلاح خواص سطحی گرافن به منظور سازگاری با سیستم های بیولوژیکی تولید کرد. این شامل عملکرد گرافن با مولکول های خوراکی یا محصور کردن آن در مواد خوراکی است.

سوالات پر تکرار بیشتر

یک پاسخ به “ گرافن خوراکی چیست؟”

  1. […] بر این باورند که این تغییرات به تفاوت ضخامت توده های GO مربوط می شود. وقتی توده های GO تازه، فقط 4 تا 8 نانومتر […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

© تمام حقوق برای irangraphene.com محفوظ است.
[elfsight_whatsapp_chat id="1"]