• فارسی
  • English
  • Türkçe

تولید گرافن در ایران - ایران گرافن

تولید گرافن در ایران

تولید گرافن در ایران

تولید گرافن در ایران به عنوان یکی از صنایع پیشرفته و نوآورانه شناخته می‌شود. این ماده با استفاده از فرآیند شیمیایی و بازیابی از گرافیت تولید می‌شود و به دلیل خواص فوق العاده‌ای که دارد، در صنایع مختلفی مانند صنایع الکترونیک، صنایع پلیمری، صنایع نساجی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با توجه به قابلیت صادرات به کشورهای دیگر این ماده و همچنین تقاضای داخلی، تولید اکسید گرافن به عنوان یکی از صنایع پرسود و مهم در کشور شناخته می‌شود و در حال توسعه است.

چالش تولید گرافن در ایران امروزه مسئله سختی های تولید این ماده است و اصولا شرکت های تولید کننده از روش هامرز جهت تولید گرافن استفاده میکنند.

اکسید گرافن نانو ساختار به دلیل خواص فوق العاده‌ای مانند مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی و حرارت، مقاومت بسیار بالا در برابر کشش و فشار، هدایت حرارت و الکتریسیته بسیار بالا، شفافیت بسیار بالا در نور مرئی، انعطاف پذیری بسیار بالا، وزن بسیار کم و … که دارد، در صنایع مختلفی مانند صنایع الکترونیک، صنایع پلیمری، صنایع نساجی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تولید گرافن در ایران

در ایران نیز از این ماده در برخی صنایع جهت بهبود خواص محصولات استفاده می‌شود و کاربرد گرافن جا افتاده شده است که عبارتند از:

1- صنایع الکترونیک: در تولید اجزای الکترونیکی مانند ترانزیستورها، سوئیچ‌های الکترونیکی و مدارهای یکپارچه از این ماده استفاده می‌شود.

2- صنایع پلیمری: در تولید پلیمرهای پرقدرت و پرمقاومت از این ماده استفاده می‌شود.

3- صنایع نساجی: در تولید الیاف نانوساختار و پوشاک ضد باکتریایی از این ماده استفاده می‌شود.

4- صنایع دارویی: در تولید داروهای نانوساختار و داروهایی که برای ارسال به محل مورد نظر نیاز به حمل کننده دارند از این ماده استفاده می‌شود.

5- صنایع خودروسازی: در تولید قطعات خودرویی مانند باتری‌های لیتیوم یونی، سوئیچ‌های الکترونیکی و سنسورها از این ماده استفاده می‌شود.

با توجه به توانایی تولید داخلی این ماده و همچنین فرصت های صادرات به کشورهای دیگر، صنعت تولید اکسید گرافن به عنوان یکی از صنایع پرسود و مهم در کشور شناخته می‌شود و تلاش محققین در راستای تولید انبوه این ماده با ارزش است.

با توجه به خواص عالی ماده گرافن و همچنین قیمت بالای محصول وارداتی و عدم وجود تولید انبوه این ماده با ارزش در داخل کشور، گروه ایران گرافن با بهره گیری از مهندسین جوان و علم روز در نظر دارد با توسعه خط تولید خود و با تولید محصولاتی مانند گرافن، گرافن اکساید ، گرافن اکساید احیا شده و همچنین محصولات جانبی گرافن با مواد اولیه ارزان قیمت و استفاده از تکنیک های نوین جهت تولید این ماده، ارزش افزوده آن را کاهش دهد و با تولید انبوه در دو گرید صنعتی و آزمایشگاهی بخشی از نیاز صنعت کشور را تامین نماید.

توجیه تولید گرافن در ایران

تولید گرافن در ایران می‌تواند به دلایل زیر توجیه شود:

1- داشتن منابع غنی از گرافیت در کشور

2- توانایی تولید گرافن در مقیاس نانو و استفاده از آن در صنایع مختلف

3- توانایی تحقیقاتی و فناورانه بالا در کشور در زمینه نانوتکنولوژی و مواد نانوساختار

4- تقاضای بالا در بازار داخلی و خارجی برای محصولات حاوی گرافن

5- قابلیت صادرات به بازارهای خارجی و کسب درآمد ارزی برای کشور

6- افزایش تکنولوژی و نوآوری در صنایع مختلف با استفاده از گرافن.

بازار گرافن در ایران

با توجه به تحقیقات و تولید گرافن در ایران، بازار گرافن در این کشور به طور مداوم در حال رشد است. از آنجا که گرافن به عنوان یک ماده نانوساختار بسیار قابل استفاده و پرکاربرد است. همچنین، با توجه به قابلیت صادرات به بازارهای خارجی، بازار صادرات گرافن نیز در ایران به دلیل کیفیت بالا و قیمت مناسب، در حال رشد است. به طور کلی، با توجه به قابلیت‌های گرافن، بازار آن در ایران به دلیل توانایی تولید و فروش در داخل و خارج از کشور، در حال رشد و توسعه است.

منبع:

ISNA.IR

مقالات مرتبط

کاربردهای گرافن در یک نگاه 12 سپتامبر 2023

کاربردهای گرافن در یک نگاه

در این بخش نگاه کلی به کاربردهای گرافن خواهیم داشت: گرافن گرافن ماده ای است که از کربن خالص تشکیل شده است و از گرافیت استخراج می شود. یکی از مهم ترین عناصر موجود در طبیعت است که در اشیاء...

سوالات پر تکرار بیشتر
معرفی گرافن در کتاب شیمی دوازدهم 3 سپتامبر 2023

معرفی گرافن در کتاب شیمی دوازدهم

اخیرا موضوع گرافن در کتاب شیمی دوازدهم نیز وارد شده است که برای نشان داده اهمیت بالای گرافن در دنیای صنعتی امروزی است و با هدف آشنایی دانش آموزان با این ماده شگفت آور و شکوفایی ایده هایی نو در...

سوالات پر تکرار بیشتر
 گرافن خوراکی چیست؟ 24 آگوست 2023

 گرافن خوراکی چیست؟

گرافن خوراکی را می توان با اصلاح خواص سطحی گرافن به منظور سازگاری با سیستم های بیولوژیکی تولید کرد. این شامل عملکرد گرافن با مولکول های خوراکی یا محصور کردن آن در مواد خوراکی است.

سوالات پر تکرار بیشتر

یک پاسخ به “ گرافن خوراکی چیست؟”

  1. […] بر این باورند که این تغییرات به تفاوت ضخامت توده های GO مربوط می شود. وقتی توده های GO تازه، فقط 4 تا 8 نانومتر […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

© تمام حقوق برای irangraphene.com محفوظ است.
[elfsight_whatsapp_chat id="1"]