• فارسی
  • English
  • Türkçe

کاربرد گرافن در شوینده ها - ایران گرافن

کاربرد گرافن در شوینده ها

کاربرد گرافن در شوینده ها

کاربرد گرافن در شوینده تکنولوژی جدید در صنعت شوینده است. شوینده معادل دترجنت (Detergent) منحصراّ به مواد پاک کننده ای اطلاق می شود که معمولا پس از حل شدن در آب باعث جدا شدن آلودگی از سطوح می شوند. در قرن 19 با توسعه صنایع شیمیایی، با استفاده از ماده شیمیایی استخراج شده از نفت، یعنی سدیم تتراپروپیلن بنزن سولفونات، شوینده هایی با عملکرد بهتر از صابون ها ساخته شدند.

بعدها فسفات که می تواند آب سخت را نرم کند و اثر ضد عفونی کننده مواد شوینده را بهبود بخشد به مواد شوینده اضافه شد تا عملکرد مواد شوینده عالی تر شود. با گذشت زمان به منظور سهولت استفاده، حمل، نگهداری، حمل و نقل و موارد مشابه، مواد شوینده به صورت پودر لباسشویی تولید شدند.

پودر لباسشویی می تواند اثر ضد آلودگی خوبی را روی آب چاه، آب رودخانه، آب لوله کشی، آب چشمه، حتی آب دریا و سایر منابع آب نشان دهد و به طور گسترده ای برای پارچه های مختلف استفاده می شود، بنابراین تولید و استفاده از پودر لباسشویی به سرعت توسعه می یابد. در حال حاضر پودر لباسشویی تقریباً یک ماده شستشوی ضروری برای هر خانواده است.

پودر لباسشویی موجود در بازار در حال حاضر انواع مختلفی دارد، فرمول آن معمولاً از مواد شیمیایی با خاصیت قلیایی قوی تهیه می شود. اگرچه پودر لباسشویی می تواند لکه ها را از بین ببرد، ولی روی لباس های شسته شده با پودر لباسشویی نیز اثر فرسایشی دارد.

بیشتر این فرمول‌ها حاوی تری پلی فسفات سدیم هستند. تری پلی فسفات سدیم (STPP) فسفر موثر با پایداری خوب در آب است. میزان سهم تری پلی فسفات سدیم (STPP)  در فسفر موثر در اوتروفیکاسیون بدنه آبی به 50-60 درصد می رسد. کنترل تری پلی فسفات سدیم (STPP)  نکته کلیدی برای پیشگیری و کنترل جلبک قرمز و جلبک آبی است. از این رو امروزه تولید پودر لباسشویی فاقد تری پلی فسفات سدیم مورد توجه می باشد.

فناوری جدیدی که نویدی جهت اصلاح مواد شوینده می دهد، استفاده از گرافن در شوینده می باشد. گرافن یک صفحه دو بعدی از گرافیت، پایدارترین شکل کربن در شرایط طبیعی است و کاربردهای علمی بسیاری دارد.

گرافن در شوینده

گرافن به عنوان یک جاذب بسیار خوب عمل می کند و روغن، یون های فلزی و آلاینده های آلی را از آب حذف می کند. گرافن بسیار متخلخل است؛ تمام سوراخ های ریز آن نسبت به اندازه آن سطح قابل توجهی به گرافن می بخشد و امکان جذب مقدار زیادی از سموم را فراهم می کند.

چیزی که گرافن را بسیار امیدوار کننده می کند، توانایی دفع آن است. گرافن نه تنها می تواند به طور انتخابی آلاینده ها را جذب کند، بلکه می تواند بعدا آنها را دفع کند و پایدار بماند. بنابراین می توان از همان گرافن بارها و بارها برای بیرون کشیدن آلاینده های نامطلوب از آب استفاده کرد و بعدا آنها را دفع کرد تا بتوان دوباره و دوباره از گرافن استفاده کرد.

پودر شستشوی لکه‌بر باکتریواستاتیک گرافن یکی از شوینده های مبتنی بر گرافن است.

در این پودر لباسشویی از گرافن زیست توده، محلول ضد کف و پخش کننده کثیفی به همراه آب دیونیزه استفاده می شود.

در پودر شستشوی لکه‌بر ضد باکتری گرافن، گرافن زیست توده دارای عملکردهای متعددی است:

1. گرافن زیست توده دارای ساختار متخلخل غنی و نیروی جذب قوی است و می تواند کثیفی یا بقایای لباس را جذب کند و باعث تمیزی کامل لباس شود.

2. گرافن عملکرد ضد باکتریایی دارد، زیرا از تولید میکروارگانیسم هایی مانند باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها با آسیب رساندن به غشای سلولی بین لایه های بیرونی آن جلوگیری می کند. به این ترتیب لباس ها عاری از هرگونه میکروب می شوند.

3. گرافن زیست توده موجود در پودر لباسشویی می تواند مولکول های آب را فعال کند و پوست دست و صورت را به آرامی نرم و مرطوب کند.

4. به علت حذف مواد شیمیایی و استفاده از استفاده از گرافن به جای آنها در پودر لباسشویی، پارچه ها و منسوجات متحمل فرسودگی ناشی از شستشو نشده وحالت نو خود را حفظ خواهند کرد.

5. همچنین گرافن یک لایه محافظ کربنی تشکیل می دهد که از آسیب های خارجی وارده به لباس بهتر محافظت می کند.

و درنهایت این پودر لباسشویی یک شوینده با pH خنثی است، که مخصوص مراقبت از لباس های ظریف در هنگام شستشو است. این محصول منحصربه‌فرد برای افرادی که حساس‌ترین پوست را دارند نیز مناسب است، بنابراین برای شستن لباس‌های ظریف مانند پارچه‌های کودک، ابریشم، پشمی و زیرپوش‌ها کاملا ایده‌آل است.

گرافن در شوینده
منبع:

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/adma.200901578

DOI: 10.1039/c4nr03560g

مقالات مرتبط

کاربرد گرافن در رزین 1 سپتامبر 2023

کاربرد گرافن در رزین

گرافن در رزین نیز کاربرد دارد و به عنوان تقویت کننده در برخی از انواع رزین ها استفاده می شود. به طور خاص، اغلب در رزین اپوکسی استفاده می شود. گرافن به دلیل اینکه فوق العاده قوی، سفت، سبک و...

کاربردهای گرافن بیشتر
کاربرد گرافن در گریس 26 آگوست 2023

کاربرد گرافن در گریس

خواص نانو شیت گرافن در گریس به شرح زیر می‌پردازد: گرافن به عنوان یک افزودنی جامد به خوبی در گریس روغنی پراکنده می شود و ضریب اصطکاک کمتر و سایش کمتری نسبت به گرافیت و مایعات یونی در تماس سطوح...

کاربردهای گرافن بیشتر
کاربرد گرافن در تولید برق 20 آگوست 2023

کاربرد گرافن در تولید برق

این تنها چند نمونه از نحوه استفاده از گرافن در تولید برق در کاربردهای مختلف است. با ادامه تحقیقات، احتمالا راه های نوآورانه تری برای استفاده از ویژگی های منحصر به فرد گرافن برای تولید برق پدیدار خواهد شد.

کاربردهای گرافن بیشتر

یک پاسخ به “کاربرد گرافن در تولید برق”

  1. […] و مهندسی زیستی برای بررسی بیشتر و باز کردن پتانسیل گرافن در تحقیقات ژنتیک و تاثیر آن بر سلامت انسان بسیار مهم […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

© تمام حقوق برای irangraphene.com محفوظ است.
[elfsight_whatsapp_chat id="1"]