• فارسی
  • English
  • Türkçe

کاربرد گرافن در کفش - ایران گرافن

کاربرد گرافن در کفش

کاربرد گرافن در کفش

این روزها کاربرد گرافن در کفش نیز به چشم میخورد و کفش ها به یک محصول با تکنولوژی بالا تبدیل شده اند که برای استفاده عمومی و همچنین استفاده بسیار خاص طراحی شده است. به طور خاص، کفش‌های عملکردی، مانند کفش‌های کوهنوردی، کفش‌های پیاده‌روی، کفش‌های دویدن، کفش‌های ورزشی به طور هدفمند طراحی شده‌اند، از جمله موادی که برای ارائه بهترین عملکرد برای یک فعالیت خاص بهینه شده‌اند.

بنابراین، تلاش‌ها برای بهبود کفش‌ها بر کاهش وزن کفش، بهبود زیرسازی، انعطاف‌پذیری و پایداری و همچنین دوام و مقاومت در برابر سایش متمرکز شده است. علاوه بر این، کف کفش به ویژه برای داشتن چسبندگی خوب، قابلیت پخش ضربه خوب و بازگشت انرژی خوب مورد نظر است.

افزودن گرافن در کفش 0.1 و 0.2 درصد وزنی به طور قابل توجهی ویژگی های جذب انرژی فوم را در هنگام استفاده در کفش واقعی بهبود می بخشد. در آزمایش‌های فشرده‌سازی، کف‌های گرافن نرم‌تر از کفی‌های EVA هستند که نشان می‌دهد برای دوندگان راحت‌تر هستند.

گرافن در کفش

زیره کفش

بدون شک، زیره کفش یکی از مهم ترین اجزای کفش است، زیرا رابط عملکردی بین پای کاربر و سطح زمین را فراهم می کند. بنابراین، اگر زیره کفش برای سطح زمین یا یک کاربری خاص (مانند آسفالت، شن، گل، چمن، سنگ و غیره) بهینه سازی نشده باشد، کاربر ممکن است نتواند از پتانسیل کامل آن استفاده کند.

علاوه بر این، زیره معمولاً در حین استفاده در معرض تغییر شکل شدید استاتیکی و دینامیکی، به عنوان مثال فشرده سازی، کشش و اصطکاک با سطح زمین قرار می گیرد. به همین دلیل است که مقاومت در برابر سایش پارامتر مهمی است که می تواند طول عمر و دوام یک کفش را مشخص کند.

کفی های به اصطلاح چسبنده، یعنی کفی هایی که چسبندگی بسیار خوبی بر روی سنگ ها یا سطوح جاده دارند، از مواد مرکب نسبتا نرم و انعطاف پذیر ساخته شده اند که مقاومت سایشی کمی داشته و معمولاً دوام زیادی ندارد. از سوی دیگر، کفی‌هایی که مقاومت سایشی نسبتاً بالایی دارند معمولاً نسبتاً سفت و کمتر چسبنده هستند. که این مورد از کاربرد های ویژه گرافن در کفش محسوب می شود.

بر این اساس برای ایجاد هر دو ویژگی، چسبندگی خوب و مقاومت در برابر سایش خوب از مواد مبتنی بر گرافن در کفش استفاده می شود. رزین گرافنی یک ماده ترکیبی الاستومتری است که دارای خواص کشیدگی مناسب برای ایجاد یک کفی، به اندازه کافی چسبنده و همچنین دارای مقاومت سایشی می باشد. این ترکیب جدید 50 درصد قوی تر و 50 درصد الاستیک تر از لاستیک معمولی است.

هنگامی که زیره گرافنی در اثر راه رفتن تغییر شکل می دهد، این ماده مقداری از تنش را به گرافن موجود در مخلوط منتقل می کند که از سایش آسان آن جلوگیری می کند. لاستیک تقویت‌شده با گرافن در کفش می‌تواند به طور مؤثرتری به همه سطوح خم شود و بدون فرسوده شدن سریع، چسبندگی قوی و قابل اعتمادی را ایجاد کند. علاوه بر کاهش ساییدگی و حفظ چسبندگی برای مدت طولانی‌تر، زیره های گرافنی باعث بهبود کشش در مسیرهای خیس و کف‌های عرق‌کرده باشگاه‌ ها می‌شود.

گرافن در کفش

از دیگر مواردی مربوط به کاربرد گرافن در کفش که می توان به آن اشاره کرد امکان استفاده از گرافن به همراه آئروژل در محصولات کفش های زمستانی است که محصولات آن می توانند تا حد زیادی خاصیت ارتجاعی، کپسوله‌سازی، ضد باد، ضد آب و قابلیت تنفس رویه کفش‌های زمستانی را افزایش دهند و آستر کفش‌های زمستانی را برای گرم نگه داشتن و خوش‌بو کردن افزایش دهند.

کاهش وزن و افزایش عمر مفید، افزایش استحکام بدنه، افزایش مقاومت زیره کفش در برابر سایش، چقرمگی، ضد لغزش، که می تواند عملکرد کلی کفش های دویدن زمستانی را بهبود بخشد. در عین حال، گرافن و آئروژل از جمله مواد سازگار با محیط زیست هستند، که حتی در صورت فرسودگی ارزش بازیافت دارند. در صورت اینکه قابل بازیافت و استفاده مجدد نباشند، می توان آنها را دفن کرد، چرا که زیست تخریب پذیر می باشند.

در نهایت، همانطور که در گروه ایران گرافن تولید گرافن در مقیاس نیمه صنعتی را انجام می شود و با توجه به وجود توانایی تولید گرافن در داخل کشور، هزینه تولید را به شدت کاهش می دهد. این به معنی این است که تولید کنندگان کفش های داخلی می توانند از گرافنی با عملکرد بالا و قیمت مناسب برای بهبود کفش های خود استفاده کنند و بتوانند رقابت پذیر تر باشند.

با توجه به تمام مزایایی که استفاده از گرافن در تولید کفش ها به همراه دارد، به تولید کنندگان کفش توصیه می شود تا از ظرفیت های گرافنی موجود در گروه ایران گرافن برای بهبود کفش های خود استفاده کنند و بتوانند محصولات با کیفیت و عملکرد بالاتری را به مشتریان ارائه دهند.

گرافن در کفش
منبع:

Application of graphene and aerogel in winter running shoes products

https://www.mdpi.com/1996-1944/14/21/6475

مقالات مرتبط

کاربرد گرافن در رزین 1 سپتامبر 2023

کاربرد گرافن در رزین

گرافن در رزین نیز کاربرد دارد و به عنوان تقویت کننده در برخی از انواع رزین ها استفاده می شود. به طور خاص، اغلب در رزین اپوکسی استفاده می شود. گرافن به دلیل اینکه فوق العاده قوی، سفت، سبک و...

کاربردهای گرافن بیشتر
کاربرد گرافن در گریس 26 آگوست 2023

کاربرد گرافن در گریس

خواص نانو شیت گرافن در گریس به شرح زیر می‌پردازد: گرافن به عنوان یک افزودنی جامد به خوبی در گریس روغنی پراکنده می شود و ضریب اصطکاک کمتر و سایش کمتری نسبت به گرافیت و مایعات یونی در تماس سطوح...

کاربردهای گرافن بیشتر
کاربرد گرافن در تولید برق 20 آگوست 2023

کاربرد گرافن در تولید برق

این تنها چند نمونه از نحوه استفاده از گرافن در تولید برق در کاربردهای مختلف است. با ادامه تحقیقات، احتمالا راه های نوآورانه تری برای استفاده از ویژگی های منحصر به فرد گرافن برای تولید برق پدیدار خواهد شد.

کاربردهای گرافن بیشتر

یک پاسخ به “کاربرد گرافن در تولید برق”

  1. […] و مهندسی زیستی برای بررسی بیشتر و باز کردن پتانسیل گرافن در تحقیقات ژنتیک و تاثیر آن بر سلامت انسان بسیار مهم […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

© تمام حقوق برای irangraphene.com محفوظ است.
[elfsight_whatsapp_chat id="1"]