• فارسی
 • English
 • Türkçe

کاربرد گرافن در روغن موتور - ایران گرافن

کاربرد گرافن در روغن موتور

کاربرد گرافن در روغن موتور

روغن روان کننده برای موتورها از ترکیبات شیمیایی مختلف ساخته شده اند. آنها حاوی افزودنی هایی مانند اصلاح کننده ویسکوزیته، عوامل ضد خوردگی، مواد شوینده،اصلاح کننده اصطکاک و غیره هستند. می تواند خواصی مانند پایدارتری در دماهای بالاتر یا برای مدت زمان طولانی تر را بهبود بخشد. گفته می شود روان کننده های تقویت شده با گرافن عملکرد قابل اندازه گیری بهتر از روغن موتور معمولی دارند. و عمر موتور را بهبود می بخشند.

گرافن در روغن موتور

بهبود عملکرد در دمای بالا

روان کننده های گرافن، نانو پلاکت های گرافن با خلوص فوق العاده بالا برای استفاده به عنوان مواد افزودنی روان کننده هستند. گرافن خواص روان کننده روغن موتور پایه را افزایش می دهد و به بهبود عملکرد موتور در دماهای مختلف کاری کمک می کند.

مقاومت در برابر سایش

افزودنی های روان کننده مبتنی بر گرافن باعث بهبود مقاومت در برابر سایش، افزایش عمر موتور، افزایش راندمان سوخت و افزایش قدرت موتور می شود. مساحت سطح و میل ترکیبی بالا برای سطوح فلزی، ذرات نانو گرافن نفوذ و پوشش شکاف‌های سایش را امکان‌پذیر می‌سازند و یک لایه محافظ نازک را بین قطعات مکانیکی متحرک تشکیل می‌دهند.

با عبارتی دیگر گرافن به دلیل ساختار لایه ای خود به عنوان یک روان کننده قوی عمل می کند، که به لایه های نازک اتمی کربن اجازه می دهد تا به راحتی با اصطکاک کم روی یکدیگر بلغزند و بلغزند. با ورود گرافن به روغن روان کننده می توان دریافت که عملکرد و پایداری بهبود می یابد. و منجر به فشرده‌سازی بیشتر و سایش و پارگی کمتر در قسمت‌های موتور خودروها و موتورسیکلت‌ها می‌شود.

گرافن همچنین دارای خواص انتقال حرارت بسیار خوبی است که برای ایمن‌تر کردن روانکارها در دماهای بالاتر مهم است. همچنین  صدای موتور و مصرف سوخت را نیز کاهش می دهند.

گرافن به عنوان افزودنی در روغن موتور خواص  ثابت و قابل پیش بینی مانند روانکاری، ویسکوزیته، و مهمتر از همه، تعلیق و پراکندگی پایدار را بهبود می بخشد.

بطور خلاصه دلایل استفاده از نانو ذره گرافن در روغن موتور:

 • خلوص و یکنواختی بالا با ویژگی های قابل پیش بینی
 • پراکندگی محلول عالی در روغن
 • ماندگاری عالی در روغن
 • نیاز به بارگذاری کم حدود 0.25 گرم گرافن در هر لیتر روغن
 • ذرات با اندازه نانو فیلترها را مسدود نمی کنند
 • افزایش خواص روغن معمولی و
 • بهبود خواص روانکاری
 • افزایش مقاومت در برابر سایش اجزای موتور
 • افزایش بهره وری سوخت
کاربرد گرافن در روغن موتور

منبع:https://dorl.net/dor/20.1001.1.20086156.1392.5.13.7.9

مقالات مرتبط

کاربرد گرافن در رزین 1 سپتامبر 2023

کاربرد گرافن در رزین

گرافن در رزین نیز کاربرد دارد و به عنوان تقویت کننده در برخی از انواع رزین ها استفاده می شود. به طور خاص، اغلب در رزین اپوکسی استفاده می شود. گرافن به دلیل اینکه فوق العاده قوی، سفت، سبک و...

کاربردهای گرافن بیشتر
کاربرد گرافن در گریس 26 آگوست 2023

کاربرد گرافن در گریس

خواص نانو شیت گرافن در گریس به شرح زیر می‌پردازد: گرافن به عنوان یک افزودنی جامد به خوبی در گریس روغنی پراکنده می شود و ضریب اصطکاک کمتر و سایش کمتری نسبت به گرافیت و مایعات یونی در تماس سطوح...

کاربردهای گرافن بیشتر
کاربرد گرافن در تولید برق 20 آگوست 2023

کاربرد گرافن در تولید برق

این تنها چند نمونه از نحوه استفاده از گرافن در تولید برق در کاربردهای مختلف است. با ادامه تحقیقات، احتمالا راه های نوآورانه تری برای استفاده از ویژگی های منحصر به فرد گرافن برای تولید برق پدیدار خواهد شد.

کاربردهای گرافن بیشتر

یک پاسخ به “کاربرد گرافن در تولید برق”

 1. […] و مهندسی زیستی برای بررسی بیشتر و باز کردن پتانسیل گرافن در تحقیقات ژنتیک و تاثیر آن بر سلامت انسان بسیار مهم […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

© تمام حقوق برای irangraphene.com محفوظ است.
[elfsight_whatsapp_chat id="1"]