• فارسی
  • English
  • Türkçe

کاربرد گرافن در پزشکی - ایران گرافن

کاربرد گرافن در پزشکی

کاربرد گرافن در پزشکی

بیو سنسور

بایومولکول ها در فرایندهای حیاتی مختلف بدن، مثل توسعه بیماری ها، نقشی اساسی ایفا می نمایند. به همین خاطر آشکارسازی و اندازه گیری انواع بایومولکول ها، در تشخیص و درمان بیماری ها بسیار اهمیت دارد. یکی از کاربردهای گرافن در پزشکی، تولید انواع بیوسنسورها مانند بیوسنسورهای نوری و الکتروشیمیایی است.

برای مثال از اکترودهای اصلاح شده گرافن، در ساخت بیوسنسور تشخیص هیدروژن پراکسید با حساسیت زیاد استفاده می شود. از این بیوسنسورهای می توان در اندازه گیری میزان گلوکز بدن استفاده کرد، که در تشخیص دیابت بسیار کار آمد است.

تصویربرداری پزشکی

خواصی مانند زیست سازگاری، سادگی انجام اصلاح سطح شیمیایی و خواص نوری، از دلایل کاربرد گرافن اکسید در تصویربرداری پزشکی است. بعلاوه، خواص لومینسانس کوانتمی گرافن باعث کاربرد آن در تصویربرداری از داخل سلول زنده شده است.

کاربرد گرافن در پزشکی

رهایش دارو

گرافن اکساید (GO) یک نانوحامل ایده ال برای انتقال دارو و ژن است. تعداد لایه های گرافن اکساید مورد استفاده برای دارورسانی بین یک تا سه لایه بوده (ضخامت کل لایه ها برابر با ۱ تا ۲ نانومتر است) و اندازه آن ها بین چند نانو متر تا چند صد نانومتر است. این ماده به دلیل دارا بودن ویژگی های ساختاری بی نظیر همچون سطح تماس ویژه آن بسیار بالا (۲۶۳۰ متر مربع بر گرم) و مملو بودن از گروه های غنی اکسیژن دار از زیست سازگاری و حلالیت فیزیولوژیکی خوبی برخوردار بوده و پایداری آن نیز مناسب باشد. خواص مذکور باعث انتخاب این ماده برای بارگذاری دارو و ژن از طریق همبستگی شیمیایی شده است.

سطح ویژه زیاد گرافن سبب شده از هر دو سمت صفحات گرافنی برای قرار دادن دارو استفاده شود. بعلاوه، امکان سطحی نسبتا آسان، امکان ساخت سیستم های رهایش داروی هدفمند را نیز ایجاد می کند.همچنین می توان سطح گرافن را توسط لیگاندهای مناسب (مانند فولید اسید) پوشش داد تا به صورت اختصاصی به سلول سرطانی متصل شوند.

گرافن در پزشکی

گرما درمانی

در گرمادرمانی از ماده جاذب نور برای تولید حرارت موضعی استفاده می شود. افزایش دمای موضعی باعث از بین رفتن سلول های ناحیه خاصی از بافت، مانند سلول سرطانی، می شود. گرافن در ناحیه فروسرخ جذب بالایی داشته و بازدهی تبدیل نور به گرمای آن بالا است. به همین دلیل یکی از کاربردهای گرافن های در پزشکی، گرمادرمانی است. اشعه فروسرخ توسط منبعی که در بیرون بدن قرار گرفته تابانده می شود و توسط گرافن یا مشتقات اصلاح شده آن جذب و تبدیل به حرارت می شود.

منبع:https://doi.org/10.1080/09513590.2020.1816717

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378517320302106

مقالات مرتبط

کاربرد گرافن در رزین 1 سپتامبر 2023

کاربرد گرافن در رزین

گرافن در رزین نیز کاربرد دارد و به عنوان تقویت کننده در برخی از انواع رزین ها استفاده می شود. به طور خاص، اغلب در رزین اپوکسی استفاده می شود. گرافن به دلیل اینکه فوق العاده قوی، سفت، سبک و...

کاربردهای گرافن بیشتر
کاربرد گرافن در گریس 26 آگوست 2023

کاربرد گرافن در گریس

خواص نانو شیت گرافن در گریس به شرح زیر می‌پردازد: گرافن به عنوان یک افزودنی جامد به خوبی در گریس روغنی پراکنده می شود و ضریب اصطکاک کمتر و سایش کمتری نسبت به گرافیت و مایعات یونی در تماس سطوح...

کاربردهای گرافن بیشتر
کاربرد گرافن در تولید برق 20 آگوست 2023

کاربرد گرافن در تولید برق

این تنها چند نمونه از نحوه استفاده از گرافن در تولید برق در کاربردهای مختلف است. با ادامه تحقیقات، احتمالا راه های نوآورانه تری برای استفاده از ویژگی های منحصر به فرد گرافن برای تولید برق پدیدار خواهد شد.

کاربردهای گرافن بیشتر

یک پاسخ به “کاربرد گرافن در تولید برق”

  1. […] و مهندسی زیستی برای بررسی بیشتر و باز کردن پتانسیل گرافن در تحقیقات ژنتیک و تاثیر آن بر سلامت انسان بسیار مهم […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

© تمام حقوق برای irangraphene.com محفوظ است.
[elfsight_whatsapp_chat id="1"]